Çin’in Blokladığı Haberler!

Çin’in Blokladığı Haberler!

Çin kendi vatandaşlarına İnternet sitelerini engelliyor. Bunu hepimiz biliyoruz ama ne ölçüde ve ne kadar süreyle yaptıklarını bilmiyoruz.

ProPublica’dan Sisi Wei, seçtiği spesifik haberler ile ve şeffaflık sitesi GreatFire.Org‘un desteğiyle arşiv sayfaları kullanarak haberlerde sansürün ne ölçüde şekillendiğini ve ne kadar sürdüğünü içeren bir veri güdümlü projeye imza attı.

Projede, her bir satır anasayfayı temsil ediyor ve renkli kod klikleri ise anasayfanın günlük ne kadar kontrol edildiğini gösteriyor.

Dört kategori var: bloke, sansür yok, sonuçsuz (bunun anlamı farklı kaynaklardan karışık server yayınlarının olması) ve hiçbir veri yok.

Sansür olmayan ile blok kategorileri  arasında hiçbir geçiş yok. Sonuçsuz ile blok kategorisinde ise biraz var ama serverdan kaynaklı olabilir. Bunu söylemek zor. Wall Street Journal, Tiananmen Square anmasında bloklanmış gözüküyor. Yeşilden çok kırmızıyı görüyorsunuz. Tabii ki Twitter ve Facebook bolca kırmızıyla dolu.

Bir tesadüf mü bilemiyoruz ama proje bittikten sonra 17 Aralıktan itibaren bazı bölümler daha fazla  yeşil olmaya başlamış tekrar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*