Veri Departmanlarının Açık Kaynak Rehberi

Veri muhabirlerinin çalışmalarında yardımcı olmayı sağlayan açık kaynak rehberi hazırlandı. Kod tabanlı gazeteciliğin yapılmasını kolaylaştıran konulardan biri de açık kaynak projelere erişim.  

Karşılaşılan sorunlar  ya da ortak sorunlar araçları paylaşmakla çözülebilir, kodları açmak, projeleri iyileştirmeye yardımcı olabiliyor.  Ancak son dakika haberle mücadele eden haber merkezleri için bu pek mümkün olmayabilir.

Bu zorluklarla mücadele etmek için OpenNews Haber Merkezi Açık Kaynak Rehberi  hazırladıRehber, açık kaynaklı veri/gazeteciliği projelerini yürütmek için geliştirilen ilk kaynak özelliği taşıyor.

Kitap 20’den fazla geliştiricinin ve teknisyeninin tavsiyelerini ve deneyimlerini de kapsıyor.

Rehber ekibi editörü; “Açık kaynaklı projeler veri/gazetecileri için önem taşıyor. Çünkü sıklıkla zordur gazetecinin kendi listesini oluşturması, kendi açık kaynak proje dosyası oluşturması. Ancak ortak açık kaynakları / araçları paylaşmak herkesin daha hızlı çalışmasını sağlayabilir ve daha fazla haber yazabilir – ki bu şu anda içinde bulunduğumuz dönem için önemli.” diyor.

Rehberde, yeni bir projeye başlama, iyi dokümantasyon geliştirme ve daha fazlası gibi tüm açık kaynak süreçler ve araçlar yer alıyor ve her noktayı vaka incelemeleri ile birlikte gösteriyor.

Rehber buradan okunabilir: http://fieldguide.opennews.org/en/latest/

 

Onur Huseyin Teksan

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü 2017 Mezunu. 2016'da Veri Gazeteciliği dersi aldı. 2016 Küresel Açık Veri Endeksi'nin Türkiye bölümüne katkıda bulundu. 2017'den beridir Dağ Medya'nın düzenlediği Veri Gazeteciliği ve Veri Görselleştirme atölyelerinde veri kazıma üzerine sunumlar yaparak, atölyelerin düzenlenmesine katkıda bulunuyor. Veri Gazeteciliği ve Açık Veri üzerine çeviriler yapıyor. Dağ Medya'da 26 Haziran -26 Ağustos tarihleri arasında Veri Muhabirliği stajı yapmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*