Vikiveri (Wikidata) nedir?

Vikiveri, herkesin düzenleyebileceği 26.223.937 veri öğesiyle ücretsiz bilgi tabanı. Vikiveri (WikiData), Vikimedya Vakfı tarafından Vikipedi, Wikimedia Commons, diğer Vikimedya projeleri ve bunların daha da ötesine destek sağlamak amacıyla düzenlenmiş bilgi toplayan, açık kaynak, işbirlikçi, çok dilli, ikincil veritabanlı bir proje.

Vikiveri insanlar ve makineler tarafından okunabilen bir bilgi tabanıdır. Vikiveri yapılandırılmış veri depolama ve Wikipedia gibi Wikimedia projelerinin desteklenmesi için kullanılır.

Görsel:Wikidata ekran görüntüsüdür https://www.wikidata.org/wiki/Special:Statistics

Vikiverideki veriler Creative Commons Kamu Malı Atfetme 1.0 lisansı ile yayınlanır, bu verilerin birçok farklı alanda kullanılmasına izin verir. İzin istemeden, verileri ticari amaçla bile kopyalayabilir, değiştirebilir ve dağıtabilirsiniz.

Vikiverideki veriler editörler tarafından girilmekte ve takip edilmekte, bu editörler Vikiverideki içerik oluşturma ve yönetimi konularında karar verir. Botlar da Vikiveri’ye veri girişi yaparlar.

Değiştirme, kullanma, gözatma, ve tekrar değerlendirme hepsi çok dillidir. Girilen veri anında diğer dillerde erişime açık hale gelir; herhangi bir dilde düzenleme mümkündür ve tavsiye edilir.

Verilere ulaşmak ve katkı sağlamak için tıklayınız: https://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Main_Page

Vikiveri (Wikidata) nedir?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*