Google Haritalar Eğitimi (Bölüm 3/5): Füzyon Tabloları haritaları nasıl çalışır

Çeviren: Zerrin Yarbay Şahin / Çevirilen kaynak: http://www.mulinblog.com/how-to-create-a-free-heat-map-with-google-fusion-tables-a-tutorial-for-beginners/


Bir Google Füzyon Tablosu haritası oluştururken genelde iki senaryo vardır: 1. Hem ham veri hem de coğrafik veri içeren bir belgeniz vardır (örneğin elektronik çizelge). 2. Sadece ham veri içeren bir belgeniz vardır ve coğrafik veri ayrı bir belgededir.

Senaryo 1: Gerekli bütün bilgileri içeren bir tablo

Bir Füzyon Tabloları haritası iki tür bilgi içeren bir tablo üzerine kurulmuştur: ham veri ve yer verisi; tablo bir kere yüklendiğinde, Füzyon Tabloları haritada yerini işaretleyecek ve bu yere ham veriyi iliştirecektir.

Örneğin, Mississippi’deki bir acenta ülkedeki kiralanan tesislerin ana listesini derliyor ve koruyor; devasa bir tablo formundaki liste Füzyon Tablolarına yüklendi ve resmi olarak paylaşılmaya başlandı. Aşağıda tablonun bir görünümü verilmiştir, ayrıca bu linkten gerçek tabloyu inceleyebilirsiniz.

1

Bu tablonun birçok satır içerdiğini ve her bir satırın kiralanmış ofis gibi şeyleri içerdiğine dikkat edin. Ayrıca, ilk kolonun “Tam Adres” olduğunu fark edin ve bu, Füzyon Tabloları gerektiğinde bir harita oluşturması için gerekli coğrafik bilgidir. Bu içinde küçük beyaz artı işareti olan kırmızı düğmeye bastığınızda bu tablonun bir haritasının eklenmesini seçebilirsiniz; Füzyon Tabloları “Tam Adres” kolonuna bakacak ve, aşağıdaki gibi, bütün yerleri haritada gösterecektir:

2Senaryo 2: Birleştirilmesi gereken iki tablo

Bu eğitsel serisinin ilk bölümündeki ABD nüfus haritasında, iki tablo var: biri eyaletlerine göre popülasyon sayılarını içerirken, diğeri her bir eyaletin örneğin şekil ve sınırı gibi coğrafik bilgileri içeriyor. Füzyon Tablolarına eyalet isminin, nüfusun ve sınır bilgilerinin çekilmesi ve bunların her bir eyalet bilgileri için temel haritaya çizilmesi talimatını vermemiz gerekiyor.

Tipik işakışı bunları Füzyon Tablolarına yüklemeniz, iki tabloyu birleştirmeniz, yeni tabloyu haritada görselleştirmeniz, haritaya stil vermeniz ve sonrasında paylaşmanız şeklindedir. Tabloların nasıl görüneceğine dair fikir vermesi açısından, ABD nüfus haritasının (a) nüfus tablosu, (b) konum tablosu ve (c) birleştirilmiş tablo olmak üzere üç tablosunun görsellerini inceleyebilirsiniz.

345

 

1.2. tıklayınız.

4.5. bölümlerin çevirileri ilerleyen haftalarda  Veri Gazeteciliği bültenleri ile aktarılacaktır. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*