Veri Bülteni: Voyd’dan Veri Okuryazarlığı İçin Güncel Veri Bülteni!

Veri Okuryazarlığı Derneği(VOYD) tarafından 29 Ekim’de  haftalık güncel  veri bülteni hayata geçiyor. Haftalık veri bültenine abone olarak , , ve gibi alanlarda dünyada meydana gelen gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Veri bülteni veri gazetecileri,  tarafından veri gazeteciliği ve tüm alt kategorileri hakkında dinamik, konunun uzmanları ile hazırlanan  fikirleri, röportajları da içerecek.  Bültene buradan üye olabilirsiniz.

VOYD HAKKINDA

Türkiye’ye veri okuma-yazma, veriyi analiz etme ve veriden değer yaratma becerilerini kazandırmayı hedefleyen Veri Okuryazarlığı Derneği (VOYD) 8 kişiyle resmi olarak 20 Temmuz 2018’de İstanbul’da kuruldu.

Açık Veri, Veri Gazeteciliği, Veri Görselleştirme alanlarında hem tez yazmış hem lisans hem yüksek lisans eğitimi almış 8 kişiden oluşan veri ekibinin kurduğu VOYD’a  üye alımları başladı. Pınar Dağ, Sadettin Demirel, Ayşegül Engür, Kübra Sultan Yüzüncüyıl, Gökhan Bayraktar, İrem Oran, Yasemin Akbulut, Hazal Engin’den oluşan VOYD veri ekibi;  proje üretmek isteyen, Türkiye’de veriyi kullanma bilincini çok yönlü geliştirmeye katkı sunmak isteyen herkese açık.

Veri Okuryazarlığı Derneği (VOYD), verinin her geçen gün önem kazandığı dünyamızda veri okuryazarlığı ve alt kategorileri olan veri yönetişimi, açık veri savunuculuğu, açık veri, açık lisans, veri etiği, açık hükümet, açık erişim, açık kaynak kültürü, veri gazeteciliği, veri görselleştirme, veri bilim, veri madenciliği, veri doğrulama, veri analizi, istatistik, blok zinciri teknolojisi ve algoritmaların denetlenmesi ve şeffaflığı gibi alanlarda çalışmalar yaparak bu alanları doğru tanıtmayı ve sağlam bir literatür oluşturmayı hedefliyor.

Kaynak: https://www.voyd.org.tr/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*